Trzebnica – miasto św. Jadwigi Śląskiej

Miejscowość szczyci się kilkusetletnią historią i Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, która tu ufundowała wraz z mężem Henrykiem Brodatym klasztor Cysterek i tu zakończyła ziemski żywot.

KS. BOGDAN GIEMZA SDS

Trzebnica

Ozdobą trzebnickiego rynku jest rzeźba przedstawiająca koty
ZDJĘCIA KS. BOGAN GIEMZA

Trzebnica, liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasteczko, leży nieopodal Wrocławia. Jest otoczona pięknymi Wzgórzami Trzebnickimi, zwanymi także Kocimi Górami, dlatego nie dziwi obecny tu i ówdzie symbol kota. Miejscowość szczyci się kilkusetletnią historią i Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, która tu ufundowała wraz z mężem Henrykiem Brodatym klasztor Cysterek i tu zakończyła ziemski żywot. Święta Patronka jest obecna nie tylko poprzez wspomniany klasztor i relikwie w bazylice, ale także bezpośrednio lub pośrednio inspirując do dnia dzisiejszego wiele dzieł i inicjatyw.

Warto na niektóre zwrócić uwagę i przy sposobności zwiedzić je lub wziąć udział w organizowanych uroczystościach. Zacznijmy od klasztoru i bazyliki. Od ponad 150 lat w klasztorze żyją i posługują siostry boromeuszki (http://boromeuszki.pl/). Istnieje możliwość zwiedzania klasztoru z przewodnikiem. Na szczególną uwagę zasługuje muzeum, po którym z pasją oprowadza s. Olimpia, ukazując gromadzone żmudnie cenne pamiątki i eksponaty. Można przy tej okazji dowiedzieć się o dziełach miłosierdzia prowadzonych na miejscu przez siostry, m.in. zakładzie opiekuńczo-leczniczym, świetlicy dla dzieci i młodzieży „Maciejki”, ___________________

Prawdziwych kotów też nie brakuje
ZDJĘCIA KS. BOGAN GIEMZA

Ośrodku Wsparcia Społecznego „Szósty stół św. Jadwigi”. Należy też wspomnieć o cieszącej się dużym powodzeniem tzw. majówce organizowanej w ogrodach klasztornych sióstr. Wśród wielu atrakcji przygotowanych specjalnie dla gości czekają wtedy nie tylko dobre jedzenie, lecz także liczne gry i zabawy, wystawy artystyczne, loterie. Bazylika jest przede wszystkim miejscem kultu i pielgrzymek z centralnymi uroczystościami ku czci św. Jadwigi w październiku (więcej informacji tutaj). Ale to również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. koncertów i wystaw. Odwiedzając bazylikę, można okazjonalnie spotkać wśród pielgrzymów ciekawych ludzi z różnych zakątków świata, np. fotografa papieskiego Artura Mariego czy liczny orszak policjantów. _________________________

Inną ciekawostką Trzebnicy są ścieżki św. Jadwigi. Mała ścieżka okala plac pielgrzymkowy, duża zaś wiedzie po miejscach związanych z życiem św. Jadwigi. To przy okazji możliwość poznania miasta i długiego spaceru. Od kilkunastu lat we wrześniu organizowane są w Trzebnicy dni kultury chrześcijańskiej. W ramach tych obchodów odbywa się pielgrzymka po kolejnych stacjach dużej ścieżki. Głównym patronem trzebnickiej bazyliki jest św. Bartłomiej Apostoł. Z tej okazji od kilku lat organizowany jest na placu pielgrzymkowym festyn parafialny „Bartłomiejki”, który jest świętem rodzinnym parafian i gości. Innym wydarzeniem, które ma miejsce w Trzebnicy, jest międzynarodowy plener plastyczny, którego zwieńczeniem jest wernisaż podczas festynu.

Bazylika i zespół klasztorny widziane z lotu ptaka
ZDJĘCIA MARCIN MAZURKIEWICZ

Siostra Olimpia w swoim żywiole
ZDJĘCIA KS. BOGAN GIEMZA

Dla spragnionych ciszy, zadumania i modlitwy oraz odpoczynku godny polecenia jest znajdujący się na obrzeżach miasta kompleks leśny zwany Lasem Bukowym, a w nim m.in. kościół pw. Czternastu Wspomożycieli, stacje drogi krzyżowej położone malowniczo na wzgórzach wśród drzew, oznakowane ścieżki przyrodnicze. To nie jest jeszcze kompletna lista wydarzeń i propozycji dla mieszkańców i gości, którzy zechcą zawitać do Trzebnicy. Na koniec wspomnijmy o dywanie kwiatowym, który każdego roku przygotowują siostry boromeuszki na Boże Ciało, orszaku Trzech Króli czy… lokomotywie (na zdjęciu poniżej) będącej pamiątką po linii wąskotorowej łączącej kiedyś Trzebnicę z Wrocławiem i innymi miejscowościami Dolnego Śląska.

Zabytkowe wnętrze bazyliki św. Jadwigi. Na zdjęciu wystawa prac Janusza Łozowskiego
ZDJĘCIA KS. BOGAN GIEMZA

Plac pielgrzymkowy, miejsce wielu wydarzeń.
Na zdjęciu festyn parafialny
ZDJĘCIA KS. BOGAN GIEMZA