Sentencje nagrobne

Uzupełnienie do tekstu „Nasza «siostra śmierć» w rodzinie” z nr 11/2015

Nawiedzanie cmentarzy ma być dla żywych wielką katechezą – i warto o taką formę ewangelizacji zadbać. Znakiem wiary w zmartwychwstanie Pana Jezusa, ale i naszych ludzkich ciał powinny stać się nagrobne krzyże oraz inskrypcje, umieszczone na tabliczkach z imionami i nazwiskami zmarłych. Oto szereg propozycji wartych rozważenia i wykorzystania.

KS. ALEKSANDER RADECKI

Wspomnij na swoje miłosierdzie, Panie, Na swoją miłość, która trwa od wieków (Ps 25)

Jeśli zachowasz pamięć o grzechach, Panie, Panie, któż się ostoi? Ale Ty udzielasz przebaczenia, Aby Ci ze czcią służono (Ps 130)

Przekonani jesteśmy, że Ten, który wskrzesił Jezusa, z Jezusem przywróci życie także nam i stawi nas przed sobą razem z wami (2 Kor 4, 14)

Boże, tylko Ty możesz dać po śmierci nowe życie, daruj wszystkie grzechy naszej siostrze Danucie, która wierzyła w zmartwychwstałego Chrystusa, i spraw, aby zjednoczyła się z Tobą w chwale zmartwychwstania. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Zbigniew Saganowski

Dusza moja oczekuje Pana (Ps 130)

Pokładam nadzieję w Panu (Ps 130)

Spraw, abym usłyszał radość i wesele,
Niech się radują kości, które skruszyłeś (Ps 51)

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,
W ogromie swej litości zgładź nieprawość moją (Ps 51)

Panie Jezu, który umarłeś na krzyżu, aby dać nam życie – zmiłuj się nad nami!
Chryste, który przyjdziesz sądzić żywych i umarłych – zmiłuj się nad nami!
Panie, który przygotowałeś nam mieszkanie w niebie – zmiłuj się nad nami!
Ja jestem zmartwychwstanie i życie, kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, żyć będzie!
W królestwie Twoim wspomnij na mnie, Panie! (Ps 23)

Boga żywego pragnie moja dusza (Ps 42, 3)

W Tobie, mój Panie, znajdę pokój wieczny, Ty będziesz dla mnie niegasnącym światłem.

Niech ludzkie ciało w tej nadziei spocznie,
Że Ty powrócisz w swoim majestacie,
Otworzysz groby słowem pełnym mocy,
Obleczesz zmarłych zmartwychwstania szatą (pieśń pogrzebowa)

Nadzieja zawieść nie może (Rz 5, 5)

I w życiu więc, i w śmierci, należymy do Pana (Rz 14)

Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu (Rz 14, 12)

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre (2 Kor, 5, 10)

Nasza ojczyzna jest w niebie (Flp 3, 20)

Obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest (1J 3, 2)

Dusza moja oczekuje Pana (Ps 130)

Pokładam nadzieję w Panu (Ps 130)

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny (Mt 25, 13)

Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym (J 6, 54)

Błogosławieni, którzy w Panu umierają, niech odpoczną od swoich trudów, bo ich czyny idą wraz z nimi (Ap 4, 13)

Ty zwyciężyłeś szatana,
Tyś bramy nieba otworzył,
Więc terasz pociesz nas, Panie,
I życiem obdarz po śmierci (Hymn Jutrzni za zmarłych)

Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca (Ps 90)

Tułaczka moja już dobiegła kresu,
Dla moich oczu słońce ziemi zgasło.
W Tobie, mój Panie, znajdę pokój wieczny,
Ty będziesz dla mnie nie gasnącym światłem (Pieśń za zmarłych)

Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą śmierć cielesną,
Której żaden człowiek ujść nie może;
Biada tym, co konają w grzechach śmiertelnych;
Błogosławieni, którzy znajdą się w Twej najświętszej woli;
Bowiem śmierć wtóra zła im nie czyni.
Chwalcie i błogosławcie Pana, i czyńcie Mu dzięki (św. Franciszek z Asyżu).

Wybierz teraz to, co chciałbyś wybrać w chwili śmierci (św. Ignacy Loyola).

Śmierć, której ludzie się boją, to jest odłączenie duszy od ciała, natomiast śmierć, której ludzie się nie boją, a bać powinni, to jest odłączenie od Boga (św. Augustyn).

Trzeba zawsze postępować tak, żeby śmierć w jakiejkolwiek godzinie by nie przyszła, zawsze znalazła nas gotowych (św. Jan Bosko).

Nic pewniejszego od śmierci. Nic bardziej niepewnego od jej godziny (św. Antoni z Padwy).

Nie musimy koniecznie znać godziny naszej śmierci, aby pójść do raju; musimy jednak do tego się przygotować spełniając dobre uczynki (św. Jan Bosko).

W chwili śmierci zbieramy to, co zasialiśmy w ciągu życia (św. Jan Bosko).

Śmierć już nie jest takim złem, skoro przychodzi po niej zmartwychwstanie (św. Jan Paweł II).

Nie lękajcie się patrzeć w wieczność. Tam czeka Ojciec, Bóg, który jest miłością. Dla tej miłości warto żyć (św. Jan Paweł II).

Tylko człowiek, który kochał, umiera jak człowiek (Antoine de Saint-Exupéry).

Nie bądź pewny, że masz czas bo pewność niepewna (ks. Jan Twardowski).

Jak szczęśliwy i mądry jest ten, kto teraz żyjąc stara się być takim, jakim chce, aby zastała go śmierć (T. Kempis).

Nie wszystek umrę (Horacy).