Papieskie Intencje

Apostolstwa Modlitwy
październik 2015

Na łamach „Nowego Życia” pragniemy zachęcić Czytelników
do włączenia się w formę apostolstwa dostępną każdemu, a jest nią modlitwa.
Idea Apostolstwa Modlitwy zrodziła się w XIX stuleciu we Francji wśród jezuitów i szybko znalazła
uznanie w Kościele powszechnym, w tym w Kościele w Polsce. Krajowy Sekretariat Apostolstwa
Modlitwy w Polsce znajduje się w Krakowie, ul. Kopernika 26, przy bazylice Najświętszego Serca
Jezusowego, w której posługują księża jezuici (strona internetowa: www.ampolska.co). Każdego roku
papież, który stoi na czele Apostolstwa Modlitwy, wyznacza na każdy miesiąc dwie intencje: ogólną,
dotyczącą problemów całego Kościoła, i misyjną, związaną z ewangelizacją.

O G Ó L N A

ABY ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY
HANDEL LUDŹMI,
KTÓRY JEST WSPÓŁCZESNĄ
FORMĄ NIEWOLNICTWA

Handel ludźmi, tym bardziej w Polsce, wydaje się problemem zaprzeszłym. Owszem, kiedyś, i to daleko w Afryce czy Ameryce, handlowano ludźmi, ale dziś… Takie myślenie potwierdzają badania OBOP-u, z których wynika, że dla 36 proc. problem na terenie naszego kraju nie istnieje. A jednak, jak podaje „Gazeta Prawna”, tylko w roku 2013 policja zajmowała się tym procederem 652 razy. Natomiast specjalna strona poświęcona współczesnemu problemowi handlu ludźmi podaje, że rocznie ok. 15 tys. Polaków pada ofiarą handlu ludźmi (www.stopniewolnictwu.pl). Współczesne niewolnictwo przyjęło formę handlu ludźmi, który po handlu bronią i narkotykami jest trzecim najbardziej dochodowym przestępstwem w świecie. Chociaż powszechnie deklaruje się, że niewolnictwo jest złem, to jednak w rzeczywistości mamy do czynienia z częstym pogwałceniem elementarnej godności człowieka. Ofiary handlu ludźmi wykorzystuje się do seksbiznesu, przymusowej pracy, handlu organami, do żebractwa i przymusza do popełniania przestępstw. Taka sytuacja nie może być obojętna ludziom Kościoła. Prowokuje do modlitwy i czynnego włączenia się na rzecz pomocy pokrzywdzonym osobom i udziału w staraniach o przezwyciężenie przyczyn tego haniebnego procederu. Warto zapoznać się z orędziem papieża Franciszka na 48. Światowy Dzień Pokoju obchodzony 1 stycznia 2015 r., w całości poświęconym tej problematyce.

E W A N G E L I Z A C Y J N A / M I S Y J N A

ABY WSPÓLNOTY CHRZEŚCIJAŃSKIE
KONTYNENTU AZJATYCKIEGO
W DUCHU MISYJNYM
GŁOSIŁY EWANGELIĘ WSZYSTKIM,
KTÓRZY JESZCZE NA NIĄ CZEKAJĄ

Należy najpierw uświadomić sobie, że Azja to największy kontynent świata i kolebka chrześcijaństwa (konkretnie Bliski Wschód). Katolicy stanowią tylko nieco ponad 3 proc. spośród 4,2 mld mieszkańców tego kontynentu. Mimo wielu przeciwności i prześladowań (np. w Arabii Saudyjskiej, Korei Północnej, Chinach, Indiach i Pakistanie) Kościół katolicki rozwija się najbardziej dynamicznie, podobnie jak w Afryce, właśnie na kontynencie azjatyckim. W niektórych krajach katolików można liczyć w milionach, ale są też takie, gdzie wspólnoty katolickie są bardzo nieliczne, np. w Turkmenistanie (mniej więcej 100 osób). Chrześcijaństwo napotyka przeszkody w rozwoju także dlatego, że kontynent azjatycki jest kolebką wielu innych wielkich religii i wielu wartości kulturowych bardzo ważnych dla tamtejszych mieszkańców. Dlatego uczestnicy X Zgromadzenia Ogólnego Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich (FABC) w grudniu 2012 r. zachęcili wiernych do podjęcia nowej ewangelizacji z „odnowionym zapałem”, kładąc akcent zwłaszcza na osobiste świadectwo. Na pewno też nasi bracia w wierze w Azji potrzebują naszej modlitwy. Warto przy tym sięgnąć do adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Asia (Kościół w Azji) z roku 1999. Stanowi ona podsumowanie obrad specjalnego Synodu Biskupów poświęconego Azji, który odbył się w dniach 18 kwietnia–14 maja 1998 r.

KS. BOGDAN GIEMZA