Człowiek ma plany, Bóg je zmienia

ŚWIADECTWO

Ks. Łukasz Romańczuk,
najmłodszy ksiądz archidiecezji wrocławskiej,
święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 2015 r.

Formacja w seminarium to czas weryfikacji powołania. Można się zmierzyć z samym sobą, swoimi słabościami czy wadami i poznać samego siebie. Ważne jest, aby być w stałym kontakcie z ojcem duchownym, który staje się przewodnikiem po drogach życia duchowego. Seminarium daje także komfort modlitwy. Nie brakuje czasu, aby stanąć sam na sam przed Jezusem. Ważnym elementem formacji jest rozważanie słowa Bożego, dzięki czemu możemy na co dzień nim żyć, przenosić je w codzienne życie. Wartościowa jest modlitwa wspólnotowa, gdy możemy razem spotkać się przed ołtarzem Chrystusowym, skierować nasze oczy ku Temu, który nas powołał, i jako wspólnota uwielbiać Go. Boga poznajemy nie tylko w kaplicy, ale także na wykładach _________

akademickich. Wiedza przekazywana podczas wykładów jest tylko naprowadzeniem na pewne treści, a pogłębianie jej leży w gestii samych alumnów, którzy każdego dnia mają w swoim planie czas na naukę indywidualną. Kilkanaście lat temu miałem marzenie, aby zostać sportowcem, później chciałem być dziennikarzem sportowym, ale jak to w życiu bywa – człowiek planuje, Pan Bóg zmienia plany. I mogłoby się wydawać, że młody człowiek wstępujący do seminarium będzie musiał zrezygnować z wielu marzeń, ale tak nie jest. Mogłem rozwijać się w drużynie koszykarskiej i piłkarskiej. Stworzyliśmy zespół, który potrafił świetnie współpracować. A swoje dziennikarskie talenty mogłem rozwijać, pisząc na łamach wydawanej przez seminarium gazety „Vox nostra”.